• 1. S účinnosťou od 1.septembra 2021 je pre každé dieťa, ktoré dosiahne 5 rokov veku do 31.augusta kalendárneho roku predprimárne vzdelanie povinné.

        2. Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok, okrem prípadu uvedeného v § 28 ods. 3 školského zákona.

        3. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe žiadosti zákonného zástupcu, písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zástupcu alebo zástupcu zariadenia (informovaný súhlas zákonných zástupcov a súhlas lekára nájdete v sekcii tlačivá).

        4. Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1.septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

        5. Dieťaťu zo zdravotným znevýhodnením, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy a jeho zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa, sa na základe písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a písomného súhlasu zariadenia výchovného poradenstva a prevencie neposkytuje vzdelávanie do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu od povinnosti dochádzať do materskej školy.

        6. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin; tým nie je dotknuté právo tohto dieťaťa zúčastňovať sa na predprimárnom vzdelávaní aj v čase školských prázdnin.

        7. V ustanovení § 28b je upravené individuálne vzdelávanie dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie. Určujú sa podmienky povoľovania individuálneho vzdelávania, práva a povinnosti riaditeľa školy a zákonných zástupcov.

        a) O povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa môže zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia písomne požiadať riaditeľa materskej školy, do ktorej bolo dieťa prijaté na povinné predprimárne vzdelávanie (ďalej len ,,kmeňová materská škola“).

        b) O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ kmeňovej materskej školy, rámci rozhodovania o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy podľa osobitného predpisu. Individuálne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je povinné predprimárne vzdelávanie povinné a jeho zdravotný stav mu  neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole.

        c) Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada o povolenie individuálneho vzdelávania, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast; predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, zabezpečuje kmeňová materská škola, ktorej riaditeľ rozhodol o povolení individuálneho vzdelávania, v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.

        d) Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný v termíne určenom kmeňovou materskou školou zabezpečiť absolvovanie overenia osobnostného rozvoja dieťaťa, ktoré má povolené individuálne vzdelávanie. Overenie zabezpečuje kmeňová materská škola v priebehu mesiaca marec príslušného školského roka, v ktorom dieťa plní  povinné predprimárne vzdelávanie.

        e) Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa riaditeľ kmeňovej materskej školy zruší:

        - na žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa alebo zástupcu zariadenia dieťaťa, 
        - ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia nezabezpečí absolvovanie overenia osobnostného rozvoja dieťaťa,
        - ak dieťa na konci hodnotiaceho obdobia nedosiahlo očakávaný pokrok,
        - na návrh hlavného školského inšpektora.

        f) Riaditeľ kmeňovej materskej školy rozhodne o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy.

        g) Od školského roku 2021/2022 budú materské školy vydávať všetkým deťom osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré plnili povinné predprimárne vzdelávanie, povinne. Ak bude dieťa pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania, osvedčenie sa vydá len na konci školského roku, v ktorom pokračovalo v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Ak pôjde o dieťa, ktoré absolvuje individuálne (predprimárne) vzdelávanie podľa § 28b školského zákona, osvedčenie bude vydávať kmeňová materská škola.

        8. Pre deti s povinným predprimárnym vzdelávaním platia rovnaké osnovy ako pre iné triedy. Každá učiteľka/učiteľ budú vykonávať výchovno-vzdelávaciu činnosť s ohľadom na aktuálnu rozvojovú úroveň jednotlivých detí. Aj pre povinné predprimárne vzdelávanie je platný Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Povinné predprimárne vzdelávanie nie je uzákonené ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky. Pri jeho plnení sa naďalej budú rešpektovať osobitosti a špecifiká predprimárneho vzdelávania. V materských školách sa nebude uplatňovať ani vo vzťahu k povinnému predprimárnemu vzdelávaniu hodinový ani predmetový systém vzdelávania.
         

        9. Neúčasť dieťaťa, ktoré plní PPV na vzdelávaní musí byť ospravedlnená.

        Neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní PPV ospravedlní rodič elektronicky, cez aplikáciu edupage, prípadne písomne na tlačive materskej školy  a podľa dôvodu neprítomnosti dokladá/nedokladá potvrdenie od lekára pre deti a dorast.

        Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný podľa § 144 ods. 9 školského zákona oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

        Rodič dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.
        Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä:
        - choroba,

        - lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,
        - rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa,
        - mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
        - náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
        - mimoriadne udalosti v rodine,
        - účasť dieťaťa na súťažiach.

        A. Pri prerušení viac ako 3 pracovných dní (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá rodič ospravedlnenie dieťaťa elektronicky, cez aplikáciu edupage, prípadne na tlačive (Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v MŠ) spolu s potvrdením o chorobe vydaným všeobecným lekárom pre deti a dorast.   Počas vyhlásenia mimoriadneho stavu, núdzového stavu je dĺžka prerušenia dochádzky predĺžená z 3 na 5 pracovných dní.

        B. Rodič dieťaťa po každej neprítomnosti dieťaťa v MŠ (aj v prípade jedného dňa neprítomnosti) písomne ospravedlní jeho neprítomnosť elektronicky, cez aplikáciu edupage.

        C. Pri prerušení viac ako 5 pracovných dní (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) z dôvodu  iného ako je choroba (dovolenka, pobyt u starých rodičov, iné..) podá rodič vopred žiadosť o uvoľnenie dieťaťa riaditeľke MŠ na schválenie elektronicky, cez aplikáciu edupage, prípadne na zverejnenom tlačive (Žiadosť o uvoľnenie dieťaťa), po nástupe dieťaťa predkladá rodič ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa s uvedením dôvodu neprítomnosti dieťaťa elektronicky, cez aplikáciu edupage.

        D. Dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné nie je možné prerušiť dochádzku do materskej školy rozhodnutím riaditeľky MŠ.

        E. Žiadosť o uvoľnenie, ospravedlnenie, lekárske potvrdenie predkladá rodič ihneď v deň nástupu dieťaťa do MŠ po jeho neprítomnosti bez vyzvania školy.

        Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútuosobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).